JAK POMÓC DZIECKU WYRAŻAĆ ZŁOŚĆ?
Rolą rodzica jest nauczenie dziecko, w jaki akceptowalny społecznie sposób może poradzić sobie z własną złością.
Trzeba zaznaczyć, że złość jest emocją. Odgrywa ono swoją specyficzną rolę, jest potrzebna w życiu jak każda inna emocja. Neurochemiczne zmiany w mózgu powodują zmiany odczuwania ciała: czujemy
daną emocje. Złość to emocja działania. Daje o sobie znać, gdy na naszej drodze pojawia się przeszkoda. Coś blokuje nam realizacje naszego celu, wartości, zagraża nam. Jedynym sposobem by stawić temu opór jest pokazanie złości. My dorośli staramy dać sobie z tym radę, dziecko musimy jednak nauczyć. Dzieciom łatwiej jest radzić sobie konstruktywnie ze złością i agresją, jeśli potrafią sobie uświadomić własne uczucia i mają możliwość wyrażenia ich na zewnątrz.
Jak pomóc dziecku wyrażać swoją złość:
– przede wszystkim należy rozmawiać o uczuciach i o tym,co je powoduje:
mów dziecku o własnych uczuciach np. jestem zły, ponieważ....
– domagaj się aby dziecko mówiło ,co czuje:
możemy modelować wypowiedzi dziecka, odzwierciedlając jego emocje słowami: rozumiem,że jesteś zły, złościsz się bo nie chcę kupić ci tej zabawki. Nie krzycz, możesz mi o tym powiedzieć.
– rozmawiaj z dzieckiem o tym co się działo: opisz czego nie wolno, jakie to ma skutki,że takim zachowaniem krzywdzi drugiego człowieka
– pamiętaj, że dziecko uczy się od dorosłych różnych zachowań - także sposobów przeżywania emocji. Jeśli dziecko widzi, że rodzic krzyczy, złości się, trzaska drzwiami itp., bądź pewien, że będzie cię naśladować dając sobie prawo do podobnego zachowania.
– zaproponuj dziecku narysowanie swojego stanu złości, zachęć je do nazywania tego stanu, co przeżywa
– narysuj wspólnie z dzieckiem różne zachowania - skakanie, krzyczenie, bieganie zachęć, aby w trakcie pracy opowiadało o tym, co przeżywa.
– chwal i nagradzaj dziecko za każdym razem, gdy uda mu się w inny sposób niż poprzez agresywne zachowane rozwiązać problem
– czytaj dziecku bajki, których bohaterami są postacie zmagające się z uczuciem złości i znajdujące sposoby na radzenie sobie z nią, daj dziecku szansę do wypowiedzenia się o tym bohaterze,o jego zachowaniu.
Spróbuj uświadomić dziecku, że wiele sytuacji nie można kontrolować np. tego kto wygra w planszówkę, co powie kolega.
Bądź pozytywnym przykładem dla dziecka.